Opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Chcesz częściej o czymś pisać, to miejsce w sam raz dla Ciebie. Możesz tutaj nam opowiedzieć o swojej pracy, zainteresowaniach czy hobby.
opiekunka

Opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Post autor: opiekunka » 29 kwie 2017 10:52

Opowiem Wam, jak wygląda życie opiekunki ludzi starszych w Niemczech. Mam nadzieję, że dowiecie się jak to wszystko wygląda?

opiekunka

Re: Blog opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Post autor: opiekunka » 30 kwie 2017 10:01

Opiekuję się starszą panią po 90-tce. Babcia jest na chodzie, choć ma problemy z pamięcią. Zdarza jej się zapominać i to jest duży mankament. Zresztą, kto w tym wieku nie ma sklerozy? Dzisiaj mamy niedzielę, babcinka się w tej chwili kąpię. Od rana zjadłyśmy śniadanie, a teraz weszła pod prysznic. Nie muszę jej w tym pomagać. Ważne, ze ma w łazience świeże ręczniki, szampon, no i ciepło. Ciepła łazienka to dla niej podstawa. Kaloryfer zawsze włączam wieczorem, tak, żeby rano było w łazience gorąco.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 01 maja 2017 10:54

Dziś 1 maja. W Niemczech też obchodzi się to święto. Wszystko pozamykane, a do tego pada. Musicie wiedzieć, że generalnie sklepy nie tylko zamknięte są w święta. Będziecie mieli problemy z zakupami w niedzielę. Co najwyżej może się zdarzyć, że będzie otwarta piekarnia. Duże markety w niedzielę i święta są zamknięte. Trochę inaczej niż u nas w Polsce.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 02 maja 2017 11:07

Już po świecie, dzisiaj normalny dzień pracy, czyli monotonia jak co dzień. Wstajemy od rana coś koło 8, śniadanie, obiad, kawa i kolacja. Wszystko ma swój określony czas i u nas jest jak w zegarku. Muszę tylko pilnować terminów, bo kilka razy w tygodniu przychodzą a to gimnastyczka, a to Pflegedienst, czyli specjalnie powołana w Niemczech służba (organizacje), które zajmują się opieką nad starszymi ludźmi.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 03 maja 2017 22:27

W Polsce 3 maja to święto, w Niemczech normalny dzień pracy. Życie opiekunki w Niemczech nie obfituje w jakieś super przeżycia. Trzeba pamiętać o podaniu tabletek. Tabletki szykuje Plegedienst na cały tydzień. Mam taki specjalny pojemnik, na każdy dzień tygodnia inna szufladka. Praktyczne to jest. Nie polecam pojemników leżących, lepsze są takie stojące, łatwiej jest wyjąć szufladkę.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 04 maja 2017 13:50

Raz co jakiś czas, zwykle raz na półtora miesiąca przychodzi do nas specjalistka od obcinania paznokci. Pamiętajcie, że obcinanie paznokci nie należy do opiekunki. To powinny wykonywać przeszkolone osoby po egzaminach. Jeżeli pacjent jest chory na cukrzycę, to kasa zwraca koszty. W przypadku osób zdrowych niestety muszą pokrywać to sami. Obcięcie paznokci u nóg i u rąk to koszt około 50 euro. Wliczony jest w to dojazd.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 08 maja 2017 20:55

Moja praca nie należy do najcięższych, jestem zadowolona z warunków jakie mam. Połączenie komputerowe, możliwość dzwonienia do Polski na telefony stacjonarne gratis, telewizor we własnym pokoju, własna łazienka, sprzątaczka przychodząca raz w tygodniu, no i czasami ogrodnik do większych zadań. Nie jest źle, da się jakoś przeżyć.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 10 maja 2017 16:18

Czasami nie jest aż tak pięknie, tym bardziej, że ma się do czynienia ze starszą osobą przez cały czas. Teoretycznie dwie godziny w ciągu dnia mam wolne i jeden dzień cały. Praktyka wygląda tak, że te dwie godziny są, ale z tym dniem wolnym to już wygląda nieciekawie. Kto przyjdzie i się staruszką zajmie. Nie ma kogoś takiego, bo rodzina daleko.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 12 maja 2017 19:50

Czasami praca właśnie polega na towarzyszeniu starszej osobie, a nie na jakiejś harówce. Tak jest też w moim przypadku. Muszę pilnować wszystkich terminów, tak, żebyśmy czasami nie zapomniały. Umawianie wizyt, telefony, to zwykle moja działka. Rzecz jasna muszę dość dobrze znać niemiecki, tak, żeby podołać tym zadaniom. Po kilku latach w Niemczech jak się chce można w dobrym stopniu opanować język. Rzecz jasna początki były bardzo trudno. Do dzisiaj pamiętam ten stres jaki mi towarzyszył podczas pierwszego wyjazdu. Łatwo nie było, ale jakoś podołałam.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 13 maja 2017 15:17

Dziś chcę wspomnieć o jednej rzeczy, nie dajcie się dziewczyny i walczcie o swoje. Pamiętajcie, że zarówno podopieczne jak i rodziny będą zainteresowane tym, żeby ograniczyć do zera Wasz czas wolny. Nie dajcie się i walczcie, tak, żebyście tego czasu miały jak najwięcej. W końcu mamy XXI wiek a nie średniowiecze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Blogi”