Opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Chcesz częściej o czymś pisać, to miejsce w sam raz dla Ciebie. Możesz tutaj nam opowiedzieć o swojej pracy, zainteresowaniach czy hobby.
opiekunka

Re: Blog opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Post autor: opiekunka » 15 cze 2017 12:35

Jeszcze raz o czymś co mi właśnie przyszło do głowy. Ostatnio oglądałam w niemieckiej telewizji program, w którym pewna firma prezentowała urządzenia monitorujące mieszkania starszych ludzi mieszkających samotnie. Idea polegała na tym, że w mieszkaniu były zamontowane czujniki ruchu, które powiadamiały dzieci mieszkające gdzie indziej czy ktoś się przemieszcza. Wyglądało na to, że to dość skuteczne urządzenie. Jeżeli coś jest nie tak to uruchamiał się alarm. Pewnie słyszeliście też o czymś takim jak czerwony guzik (rote Knopf), który nosi się jako zegarek lub wisiorek. Jednak takie urządzenie wymaga świadomości starszej osoby, musi wiedzieć co to jest, a nie myśleć, że to zegarek czy wisiorek. Częste są w takim przypadku fałszywe alarmy.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 17 cze 2017 11:10

Te fałszywe alarmy wiążą się z demencją ludzi starszych. Demencja to podobno nie choroba, ale potrafi opiekunce uprzykrzyć życie. Życie z osobą demencyjną nie należy do najłatwiejszych. Zapominanie to tylko łagodne objawy. Demencja wiąże się z halucynacjami, omamami i 1000 innymi rzeczami, o których normalny zdrowy człowiek nie ma pojęcia. Miałam do czynienie z takimi przypadkami i trzeba podchodzić do nich z dystansem. Najlepiej przytakiwać i nie wywoływać konfliktów, a swoje robić i oczywiście nie dać się takiej osobie. Pamiętajcie staruszkowie też kombinują i starają się nas wykorzystać jak tylko idzie.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 20 cze 2017 22:35

Może trochę o firmach wysyłających opiekunki do opieki w Niemczech. Generalnie firmy starają się dbać o swoich pracowników. Nie jest aż tak źle z nimi, ale warto przed podjęciem współpracy trochę poszperać na różnych stronach. Może znajdziecie gdzieś opinie odnośnie tej firmy z jaką chcecie wyjechać. Ze słyszenia wiem, że były i takie firmy, które nie płaciły opiekunkom i opiekunki musiały się po sądach włóczyć. Więc uważajcie. Co do formy współpracy to są różne, w zależności od firmy. Może to być umowa o pracę, umowa zlecenie czy założenie własnej firmy.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 22 cze 2017 09:04

Zastanawiacie się, czy wyjechać z polską firmą, czy też z niemiecką. Ja preferuje polskie firmy. Polskie na tą chwilę wysyłają głównie na umowę zlecenie lub na zasadzie własnej działalności. Niemieckie na zasadzie własnej firmy. Dlaczego polskie, a dlatego, że są lepsze składki ZUS płacone. Zresztą zależy co kto lubi, ja wolę polskie.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 23 cze 2017 08:54

Jak opiekują się firmy w Niemczech? Za wiele się nie opiekują, zadzwonią, czy dotarłyście szczęśliwie do celu i na tym w zasadzie opieka się kończy. Możecie rzecz jasna do nich dzwonić w razie potrzeby, ale uważajcie, taki pracownik, który wiecznie wydzwania w ocenie firmy może być takim, co sobie nie daje rady, więc lepiej się zastanowić czy dzwonić, czy też może próbować samemu rozwiązać problem. Ja dzwonię bardzo rzadko, bo i po co, daję sobie rada sama.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 25 cze 2017 09:59

Znam opiekunki, które nie mogą zagrzać miejsca w żadnej firmie, skaczą, to do jednej to do drugiej. Ja się trzymam jednej i jestem z niej zadowolona. Z tego co widzę firma stara się dopasować zlecenie do wymagań rodziny i do moich wymagań jak i predyspozycji. Wiadomo, nie zawsze możesz pasować. Ludzie mają różne charaktery i czasami może tak być, że opiekunka nie będzie po prostu pasowała do starszej osoby.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 29 cze 2017 15:51

A co zrobić jak sobie nie możemy dać rady ze starszą osobą? Są różne sposoby i to bardzo skuteczne. Czasami można się poskarżyć rodzinie, to też skutkuje. Można przytakiwać, a robić zupełnie co innego, można też powoływać się na przeróżne paragrafy. Niemcy jako naród porządny będzie wykonywał to co jest zgodne z przepisami (w przeciwieństwie do Polaków). Tak, że możliwości jest wiele i wszystko zależy od waszej pomysłowości. Pamiętajcie jesteście młodsze i macie łeb na karku! Nie jest dobrą rzeczą dzwonienie do firmy w której pracujecie, róbcie to w ostateczności, bo wiadomo, że wywlekanie jakiś tam brudów na zewnątrz nikomu jeszcze raczej nie pomogło.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 01 lip 2017 12:54

Nawiązując do wczorajszego filmu, który był późnym wieczorem. Pragnę zaznaczyć, że podobne historie się zdarzają. Zasłyszane o jakiejś opiekunki w Niemczech. Był sobie niepełnosprawny w Niemczech na wózku, z problemami psychicznymi. Zamiało mu się i poznał zdrową kobietę, która codziennie przychodziła na seks. Niestety opiekunka musiała po wszystkim posprzątać. Włącznie z resztkami po zabawie, nie wspominając o myciu podopiecznego. Oczywiście sytuacja powtarzała się dzień w dzień. Nie wytrzymała w końcu nerwowo i zrezygnowała z miejsca pracy.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 01 lip 2017 16:24

Inna historia, również prawdziwa i zasłyszana, był sobie kiedyś pewien starszy pan, który swojego opiekuna chciał trafić nożem. Miał ich całkiem spory arsenał, dlatego opiekun musiał uważać, żeby nie stać na linii strzału. Po kolejnym razie starszy pan wylądował tam gdzie powinien, a opiekun żyje do dzisiaj. Miał szczęście!

opiekunka

Post autor: opiekunka » 02 lip 2017 12:23

Jak tutaj nie zwariować, zdarzało się i to, a dokładnie słyszałam o takich opiekunkach które zwariowały, no może nie do końca, ale miały manie prześladowcze. Widziały to czego nie było, słyszały to czego nie grały organy. W tym zawodzie nie jest lekko, wiadomo przebywa się tylko z jedną osobą, nie zawsze też normalną, a głupota podobno też się udziela.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Blogi”