Opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Chcesz częściej o czymś pisać, to miejsce w sam raz dla Ciebie. Możesz tutaj nam opowiedzieć o swojej pracy, zainteresowaniach czy hobby.
Krystyna48

Re: Blog opiekunki ludzi starszych w Niemczech

Post autor: Krystyna48 » 05 cze 2017 17:48

Nasza praca jest trudną i wymagającą. Potrzeba nam wiele cierpliwości, wytrwałości, siły psychicznej i fizycznej. Piszę o naszej pracy na blogu NieocenioneOpiekunki.com. Zapraszam :)

opiekunka

Post autor: opiekunka » 05 cze 2017 23:26

Wszystko jest głupie, tak często słyszę wieczorami, w czasie jak babcia ogląda telewizor. Raczej wszystko nie jest głupie, starsi ludzie dużo nie rozumieją, nie słyszą, dlatego telewizja jest głupia. Już przywykłam do tego i mnie nic nie dziwi. Przytakuję tylko i powtarzam, jest głupia, w końcu co mam robić.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 06 cze 2017 14:31

Śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, wszystko o wyznaczonych porach. W międzyczasie podaję dużo napojów. Ważną rzeczą jest przypominanie o piciu. Zwykle starsi ludzie zapominają aby pić i latem dochodzi często do odwodnienia. Starajcie się na każdym kroku serwować napoje, wodę, soki, herbatę, to wszystko co zawiera wodę. Nie zapominajcie o tym szczególnie latem!

opiekunka

Post autor: opiekunka » 08 cze 2017 10:37

Pamiętajcie, ze rodzina będzie starała się na Was wymóc to, abyście wszystko robiły. Żebyście były sprzątaczkami, ogrodnikami, prasowaczkami itp. Pamiętajcie, że wiele tych czynności nie musicie wykonywać. Waszym głównym zadaniem jest opieka nad starszą osobą, tak, żeby tej starszej osobie było dobrze. Nie Waszym zadaniem jest obróbka hektarów na ogródku, to zajęcie ogrodnika. Oczywiście możecie podlać kwiatki jak jest upał, w końcu ogrodnik codziennie nie przyjdzie. Warto zawsze sprawdzić umowę, jeżeli taką macie, co zawiera. Nie wychylajcie się do przodu, bo Was wykorzystają. Warto się czasami postawić, bo wówczas Was szanują. Rzecz jasna, żeby się postawić trzeba znać dostatecznie język niemiecki. No ja znam dość dobrze, wiec nie mam problemów.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 10 cze 2017 07:54

Sobota, zwykle mój dzień pracy zaczyna się o 8, ale dzisiaj ładna pogoda i słonko mnie obudziło. Postanowiłam tutaj zajrzeć i coś napisać. Może o godzinach pracy. Nie są one normowane. Trudno określić jak w rzeczywistości się pracuję. Ja sama tak dokładnie nie wiem. Jeżeli brać pod uwagę, że muszę tutaj jednak być to praca 24 godziny na dobę, no z przerwą 2 godzinną. Jednak rzeczywistość nie jest aż tak brutalna. W większości przebywam w moim pokoju, gdzie mam tv, komputer, a babcia przebywa w swoim. Nie wchodzimy sobie w drogę, bo tak lepiej. W końcu trochę prywatności się należy. Wieczory po godzinie 20,15 też mam już wolne, oglądamy razem wiadomości, a ja po nich idę do siebie do pokoju mówiąc sakramentalne "Gute Nacht".

opiekunka

Post autor: opiekunka » 11 cze 2017 09:38

Stres, niektóre opiekunki nie mogą wytrzymać. Ciągłe przebywanie z obcą nam osobą nie nastraja nas może pozytywnie. Niektóre z nas nie wytrzymują. Może za bardzo się angażujemy w codzienne problemy podopiecznych. Może warto mieć zlewkę na to co się dookoła nas dzieje? Przemyślcie to i się zastanówcie czy nie mam racji.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 12 cze 2017 10:28

Dzisiaj o urządzeniu zwanym po polsku balkonikiem, chodzikiem dla dorosłych. Po niemiecku jest to Rollator. Jest powszechnie stosowany. Prawie każdy senior niemiecki, który ma problemy zdrowotne, a jeszcze chodzi posiada Rollator. Rollator zwykle dostarcza firma, zajmująca się sprzętem rehabilitacyjnym. Zwykły, taki bez bajerów finansuje kasa chorych, tak, że pacjent tylko użytkuje i jest zobowiązany go zwrócić. Zwykle to jest po śmierci. Wszelkie ustalenia robi się w takim wypadku z firmą, która dostarcza. Trzeba pamiętać, o wszelkich pokwitowaniach, że dostarczyli, czy odebrali. Ze względu na dużą ilość pacjentów może panować u nich bałagan. Można oczywiście zamówić chodzik luksusowy, np. aluminiowy. Wówczas musimy jednak dopłacić. Luksus kosztuje.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 13 cze 2017 10:37

Wczoraj pisałam o balkoniku, dzisiaj o wózku inwalidzkim, który nazywa się w Niemczech Rollstuhl. Generalnie wózek inwalidzki też podobnie jak balkonik dostarcza firma. Przeznaczony jest dla osób, siedzących, które nie potrafią chodzić, lub mają bardzo ograniczone możliwości chodzenia. Trzeba mieć trochę wprawy, aby jechać i prowadzić taki wózek. Pamiętajcie, wszelkie krawężniki, małe przeszkody terenowe lepiej jest pokonywać ciągnąc wózek od tyłu. To tak dla was na początek. Wózek inwalidzki posiada dwa przednie hamulce i może też być wyposażony w dwa tylne (nie jest to regułą). Jeżeli są tylne hamulce to wózek jest kilka centymetrów szerszy. Do wózka w komplecie jest poduszka. Można zamówić specjalną poduszkę przeciwodleżynową, jednak nie jest ona na podstawowym wyposażeniu. Fajnym uzupełnieniem wózka może być siatka na zakupy. Można ją kupić w sklepie z artykułami rehabilitacyjnymi. Przytwierdza się ją z tyłu, tak że wisi, a my nie musimy dźwigać zakupów.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 14 cze 2017 16:39

Wózki inwalidzkie są dostarczane na wymiar i dostosowane do osoby. Można podczas realizacji zamówienia zgłaszać swoje uwagi. Do posadowienia nóg służą podnóżki. Na wyposażeniu są też dodatkowe rzeczy, takie jak pasy zabezpieczające. Ja jednak nigdy ich nie stosowałam. Niekiedy firmy starają się wcisną motor z akumulatorami do wózka inwalidzkiego. Według mnie do zwykłego wózka to się nie nadaje. Jest nieproporcjonalnie ciężkie i utrudnia nam poruszanie po mieszkaniu jak i ulicy. Do poruszania się po ulicy motor nie jest aż tak potrzebny, przecież szybkość podczas spaceru nie jest tak pożądana. Do tego, te małe przednie kółka nie są stworzone do szybkiej jazdy, a wyboje są przecież wszędzie. Warto zwrócić też uwagę na zabezpieczenie drzwi, a w szczególności obrzeż. Często dochodzi do uszkodzeń, a rodzina może być z tego tytułu niezadowolona. Warto zastosować rampy, podjazdy. Jeżeli rodzina będzie się starała, takie rzeczy może sfinansować kasa chorych. Pamiętajcie nie próbujcie pokonywać same schody. Do czegoś takiego trzeba mieć z dwóch pomocników, tak, aby było bezpiecznie.

opiekunka

Post autor: opiekunka » 15 cze 2017 10:39

Dzisiaj z innej beczki, a mianowicie pierwsza praca opiekunki w Niemczech, jak zdobyć pierwszą pracę, przecież nie znamy za dobrze języka i firmy nie są skore do wysyłania kogoś bez doświadczenia. Otóż są sposoby znane tylko wtajemniczonym. Można oczywiście poprzez znajomą, na czarno szukać pracy (oczywiście nie polecam). Można tez poprzez firmę. Wiadomo nie od dzisiaj, że w pewnych okresach w roku brakuje chętnych do pracy w opiece w Niemczech. Jest to okres letni, także okres Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. W tych okresach łatwiej o poszukanie jakiegoś pierwszego zatrudnienia. Dobrze jest znać trochę język, żeby się dogadać, choć miałam pewną znajomą, która jechała z elektronicznym translatorem i sobie z nim poradziła. Do dzisiaj pracuje w opiece i sobie to bardzo chwali.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Blogi”