Dotacja z Urzędu Pracy

…czyli sposoby na dodatkowy zastrzyk gotówki.
Awatar użytkownika
Olenia

Dotacja z Urzędu Pracy

Post autor: Olenia » 19 sty 2009 22:18

Aby otrzymać dotację z PUP trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Dotacja to gdzieś około 14 tys. (to jest ileś tam średnich czy minimalnych wynagrodzeń, jest to do sprawdzenia).

Ja złożyłam wniosek w lipcu, we wrześniu poinformowano mnie, że otrzymam dotację, pieniądze dostałam 30 października.
Wniosek wygląda na skomplikowany, ale to tylko wrażenie, wzór wniosku jest różny w różnych województwach. Dla Urzędu ważne jest aby:
- pokazać, że mamy umówionych kontrahentów, dostawców itp.
- lokal (u mnie umowa użyczenia pokoiku w mieszkaniu rodziców)
- planowane wydatki (trzeba się dokładnie dowiedzieć, bo w moim urzędzie na towar mogłam wydać tylko ok. 10% z dotacji), z dotacji nie można pokrywać opłat skarbowych, dzierżawy lokalu itp.
- przewidywane zyski

Pieniądze trzeba wydać w ciągu miesiąca. Skrupulatnie trzeba zbierać wszystkie faktury, rachunki, gwarancje (musiałam u tłumacza przysięgłego tłumaczyć fakturę z Berlina :shock: ) .

I co? Prowadzimy działalność przez minimum rok, po roku PUP nas sprawdza i jeśli wszystko gra kasy nie oddajemy.

to tak w skrócie.
nie jest to może bardzo duża kwota, ale mi wystarczyła :D

OliOliwa
Kontakt:

Re: Dotacja z Urzędu Pracy

Post autor: OliOliwa » 19 sty 2009 22:44

To może dorzucę swoje trzy grosze
Ubiegałam się dwukrotnie, w 2005 - niestety nie udało się, bo końcówka roku, zabrakło funduszy
w 2006 z powodzeniem przeszedł mój projekt
z tym, że w 2006 u nas w Gdańsku już był wymóg posiadania
1 żyranta lub zabezpieczenia w postaci lokat , nie pamiętam w jakiej wysokości, ale to nieistotne w tej chwili, bo dużo się przez te 3 lata zmieniło
w każdym razie chciałam napisać o tym żyrancie, bo wiele osób się szykuje do składania wniosku będąc nieświadomym, że taki wymóg jest
w zależności od miasta jest wiele różnic, więc warto pytać ( no tak, ale trzeba wiedzieć o co?)
postaram się śledzić ten wątek, jak mi coś jeszcze nasunie to dopiszę

a w dziale powitanie wpiszę się jak znajdę więcej wolnego czasu ;)

Awatar użytkownika
Olenia

Post autor: Olenia » 19 sty 2009 22:50

oj widzisz a ja zapomniałam o żyrantach:

u mnie dwóch było potrzebnych, jeden może być emerytem.

Awatar użytkownika
alcia
Kontakt:

Post autor: alcia » 19 sty 2009 23:59

No to może jeszcze coś podpowiedzcie... na co można wydać te pieniądze. Skoro na towar (czyli wnioskuję, że w moim przypadku na materiały) 10% tylko, na lokal nic.. to co..
ja mogę kupić maszynę do szycia, a poza tym właśnie myślałam o większej ilości materiałów i o przygotowaniu lokalu, który ewentualnie miałabym najmować.

Możecie podać przykłady na co Wy wydawałyście te pieniądze?

I co z tymi umówionymi kontrahentami/dostawcami.. tego też nie obejmuję. Jak sobie umawiać kontrahentów w takiej działalności jaka mi się marzy, przecież zacząć będę dopiero wtedy mogła, kiedy firma będzie istniała...

OliOliwa
Kontakt:

Post autor: OliOliwa » 20 sty 2009 01:11

Alcia, u mnie można było wydać 30% na towar/materiały do produkcji
ja wydałam na:
laptopa
aparat fotograficzny
urządzenie wielofunkcyjne (drukarka,skaner,ksero,fax,telefon)
materiały do produkcji

trzeba jednak mieć uzasadnienie dla każdego z wydatków
warto więc mieć poszerzony profil
w moim wypadku: produkcja, handel (galeria internetowa), usługi (szkolenia)
mój projekt został zaakceptowany właśnie ze względu na wielowątkowość

IMO bardzo zwracają uwagę na to, żeby firma miała wiele ścieżek rozwojowych
trudniej dostać dotację, gdy się stawia na jeden profil

Awatar użytkownika
alcia
Kontakt:

Post autor: alcia » 20 sty 2009 13:00

Bardzo dziękuję :) Nie wpadłam na ten aparat i laptop, myślałam, że to muszą być rzeczy bardzo bezpośrednio związane z tym moim rękodziełem. A tak - super :)

OliOliwa
Kontakt:

Post autor: OliOliwa » 20 sty 2009 13:24

Alciu, jeśli w planach masz tworzenie strony internetowej - galerii, w której będziesz prezentować swoje prace i w ten sposób zdobywać klientów to musisz mieć do tego:
komputer - stacjonarny lub przenośny ( ja ze względu na szkolenia - pracę poza domem miałąm uzasadnienie dla laptopa )
aparat - aby fotografować swe dzieła

oczywiście możesz te sprzęty wpisać jako wkład własny, będzie mile widziane, ale nie musisz, możesz je zakupić z dotacji

można też zakupić oprogramowanie - np photoshopa

w projekcie napewno ujmiesz oprócz produkcji i sprzedaż swoich dzieł
jedynie gdy masz stałego odbiorcę - jesteś podwykonawcą i nie musisz znajdować klientów - wtedy sama produkcja jest przedmiotem projektu

Awatar użytkownika
alcia
Kontakt:

Post autor: alcia » 20 sty 2009 13:38

Jeszcze raz dziękuję.
A tak właśnie pomyślałam - zakładając firmę zajmującą się tworzeniem biżuterii i szyciem, mogę też wpisać (w ramach innej ścieżki rozwojowej ;) ) szkolenia właśnie? Ja już nieraz myślałam o tym, że mogłabym prowadzić w domu kultury przykładowo zajęcia dla dzieci.. Można to wszystko połączyć?

Awatar użytkownika
kociakocia

Post autor: kociakocia » 20 sty 2009 14:59

firma.onet.pl/1896853,wiadomosci.html

OliOliwa
Kontakt:

Post autor: OliOliwa » 20 sty 2009 15:14

Alcia, zależy o co pytasz
bo jeśli chodzi o projekt to warto aby działalność była pokrewna, wspierająca główną
ale w zakresie działalności rejestrując możesz wpisać tyle PKD ile Ci się podoba
to akurat nie interesuje nikogo
ważne żeby przez pierwszy rok działalności dominującą działalnością ( w sensie - najwięcej dochodów generującą ) była ta na którą otrzymasz dotację

a rejestrując firmę warto wpisać to co planujesz nawet w dalekiej przyszłości, chociaż nie zawsze jest to proste

3 lata temu jak rejestrowałam to bez problemu udało mi się wpisać agroturystykę, w zeszłym roku już były problemy, wymogiem było posiadanie miejsca prowadzenia działalności - np.pensjonatu

warto sobie przemyśleć uzasadnienie dla rejestrowanej działalności - bo urzędniczki nie są zbyt przyjazne
jeśli chodzi o produkcję to albo:
*masz lokal, z pozwoleniem na działalność tego typu - w wypadku wielorodzinnego budownictwa - zgoda właściciela lub administratora budynku
*masz pracownię z takim pozwoleniem
*zlecasz podwykonawcy

mam koleżankę, która w działalności wpisała produkcję gier i zabawek - zleca drukarni wyrób puzzli

ja chciałam zarejestrować te samo PKD, ale w urzędzie robili mi problemy - gdy podam konkretnego podwykonawcę to mi zarejestrują

wszystko zależy od urzędu, jedne baby się czepiają inne nie

ale mają w tym swój interes , za dopisanie nowego PKD pobierają opłatę

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak uzyskać dofinansowanie”