rękodzieło a ryczałt?

Adresy ciekawych stron, artykułów i poradników.
Awatar użytkownika
Danaida
Kontaktowanie:

rękodzieło a ryczałt?

Postautor: Danaida » 26 mar 2009 22:05

Witam

Mam pytanie do mam prowadzących sklepy w których sprzedają własne wyroby typu ceramiczne figurki, przedmioty dekoracyjne, kolczyki czy inne tego typu.

Jaką formę rozliczenia wybrałyście i pod co to zarejestrowałyście?
Ja rejestrując firmę w Gusie wpisałam handel internetowy oraz róznego rodzaju produkcję. Zastanawiam się jak wygląda kwestia ryczałtu za takie rzeczy? 3 czy 5,5 %?
I jak to definiujecie? Czy "rękodzieło" wymaga jakichś zezwoleń czy rejestacji w Cepelii?
Czy bez tego zamieszania z Cepelią moje wybory można definiować jako rękodzieło artystyczne?

No i najważniejsze jak to jest z biżuterią (srebrną) ? Rozumiem że tu Vat jest obowiązkowy i nie ma mowy o ryczałcie?

Oj zawaliłam Was pytaniami, ale już się pogubiłam w tych ustawach, interpretacjach i artykułach związanych z finansami i pomyślałam że najlepiej będzie spytać tych którzy juz prowadzą takie biznesy i wiedzą jak to jest w praktyce.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Olenia

Re: rękodzieło a ryczałt?

Postautor: Olenia » 27 mar 2009 09:17

hej,
myślę sobie, że jeśli zajmujesz się biżuterią to na pewno musisz być w vacie i mieć kasę fiskalną. Ale ryczałt wyklucza możliwość wrzucania sobie w koszty np. materiałów, więc może przemyśl sobie ten ryczałt, czy opłaca ci się to.

z drugiej strony vat chyba nie wyklucza ryczłtu.

acha, no i ryczałt wyklucza możliwość skorzystania z ulgi dzieciowej (a to kwota nieco ponad 2000).

Awatar użytkownika
Danaida
Kontaktowanie:

Postautor: Danaida » 27 mar 2009 10:02

Olenia dzięki za odpowiedź ale już sobie przeliczałam i wychodzi mi że zdecydowanie bardziej opłaca mi się ryczałt - koszty mam niewielkie. (na razie przynajmniej)

Wiem że na to co kupie i odsprzedam sprzedawać ryczałt jest 3%, ale jaki ryczałt jest na to co sama stworzę jak np ceramiczne figurki lub figurki z masy solnej , i jaki na to co kupię i przetworzę, ozdobię a potem sprzedam ? 5,5% ? i czy żeby nazwać to rękodziełem artystycznym muszę mieć jakieś certyfikaty z Cepelii?

No i jak to z tym srebrem jest właściwie? Wiem że są tu Mamy które tworzą i sprzedają swoje dzieła w swoich sklepach- jak wy rozwiązałyście tą kwestię? Pomóżcie proszę.

Franka
Kontaktowanie:

Postautor: Franka » 17 kwie 2009 11:06

Ja nie pomogę, ale też mam dylemat ryczałt czy VAT? Skłaniam się ku ryczałtowi głównie ze względu na niskie koszty.

Awatar użytkownika
Danaida
Kontaktowanie:

Postautor: Danaida » 17 kwie 2009 12:15

Franka ja już zdecydowałam- ryczałt! Na razie tak na początek biznesu to rozwiązanie bardziej mi się opłaca. Zawsze przecież mogę potem zmienić i przejść na Vat, a w drugą stronę to niestety nie działa.

Właśnie zwolniłam się z pracy. A już za kilka dni -1 maja czyli w święto pracy- moja firma oficjalnie rozpoczyna działalność!!!
Oj będzie się działo hehe!
Na początek będę mega szczęśliwa jak uda mi się na zus zarobić.

Franka
Kontaktowanie:

Postautor: Franka » 17 kwie 2009 12:25

No to gratuluję i powodzenia :D
Ja zwolnienie podpisałam pod koniec marca i właśnie trwa mój 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Przy dobrych wiatrach na jesieni wystartuję.

Awatar użytkownika
Danaida
Kontaktowanie:

Postautor: Danaida » 17 kwie 2009 12:30

Dzięki i nawzajem życzę powodzenia!
Ps. Zdjęcie twojego Pawełka na sklepie Gappy mijam codziennie co najmniej kilka razy - jaki ten świat jest mały , no nie?

Franka
Kontaktowanie:

Postautor: Franka » 17 kwie 2009 12:49

Bardzo mały :)
Ja planuję wreszcie wybrać się do GAPPY jak słońce zagości na stałe, może wtedy przy okazji jakaś kawka?
I może jakieś wstępne biznesowe rozmowy, bo ja w planie mam otaczać te wszystkie ciuszki rękodziełem artystycznym, a biżuteria to będzie podstawa.

Awatar użytkownika
alcia
Kontaktowanie:

Postautor: alcia » 17 kwie 2009 14:20

Do biżuterii srebrnej musi być VAT. I kasa fiskalna. Ale to musi być powyżej iluś tam procent srebra w wyrobie, czyli przy samych srebrnych biglach, przykładowo, nie ma problemu.

Ja wybrałam VAT (podobna działalność). Z tego względu, że przy ryczałcie tracę zwroty podatkowe wszelkie (w tym roku miałam przykładowo 3 tysiaki, więc gra warta zachodu, nie nastukałabym tyle podatku przy stopie 18%, by mi przekroczyła tą wartość, uwzględniając też oczywiście kwotę zmniejszającą podatek, czyli ponad 3 tys.) - czyli żeby opłacało by mi się być na ryczałcie, musiałabym liczyć na dochodu od około 20 tysięcy rocznie. A nie liczę, przynajmniej w pierwszym roku :)
Taki jest mój punkt widzenia i mój wybór :) Mam nadzieję, że nic nie namieszałam w moim wyjaśnieniu, bo te wszystkie pojęcia mi się jeszcze mocno mieszają :)

Powodzenia, swoją drogą!!!!

Awatar użytkownika
Danaida
Kontaktowanie:

Postautor: Danaida » 19 kwie 2009 11:21

Alcia nie namieszałaś, dzięki za opinię zwłaszcza odnośnie biżuterii! Ja póki co zostanę przy ryczałcie bo firmę mam we własnym garażu i kosztów do odliczeń niewiele. Ale potem kto wie..?

Franka świetny pomysł z tą kawką.
Zapraszam serdecznie!
Na rozmowy też jestem otwarta :) tylko daj znać kiedy się wybierasz to postaram się coś zrobić do pokazania , bo na razie wszystko sprzedałam pocztą pantoflową po znajomych a w przyszłej pracowni trwa generalny remont.
A tak w ogóle to ten sklep obok mnie to jest twój ? Myślałam, że twoje dziecię tylko go reklamuje.

Wróć do „Działalność gospodarcza, ZUS’y, VAT’y i podobne tematy”